Brunei Darussalam

Informacje, które mogą być przydatne dla Twojej podróży.

Miasta Brunei Darussalam  
Informacje o kraju kod państwowy: BN
kontynent: Azja
stolica: Bandar Seri Begawan
języki: malajski

Członkostwo w UE: nie
Członkostwo w NATO: nie

GSM: 900
GPS: 4 30 N, 114 40 E
energia elektryczna: 240V/50Hz

jednostka monetarna:
Dolar brunejski: BND
1BND = 0.630 USD
1BND = 0.498 EUR

kod telefonu: +673-2

Porady podróży i ostrzeżenia Brunei Darussalam
Turystyka Brunei oferuje swoim gościom szeroki wybór hoteli i innych form zakwaterowania. Branży turystycznej Brunei staje się zatem głównym czynnikiem wzrostu dla gospodarki kraju.
Język Istnieje wiele języków używanych w Brunei. Językiem urzędowym stanu Brunei jest Melayu Brunei. Weszła ona w życie w dniu 29 września 1959 roku, wraz z podpisaniem Brunei 1959 Konstytucji. Język angielski jest powszechnie używany jako język biznesu i pracy. Jest również językiem wykładowym w szkołach średnich i wyższych. Inne języki używane w Brunei obejmują chińskich, indyjskich i Native języków używanych przez mniejszości etnicznych.
Jedzenie i picie Bruneian żywności jest podobny do Malay kuchni. Często dość pikantny, ulubionych obejmują satay, pieczonej ryby, kurczaka z grilla oraz szeroki wybór dań z ryżu. Niektóre z najsmaczniejszych smakołyków Bruneian dostępne są na świeżym powietrzu, takich jak Pasar Malam Gadong i Taman Selera w stolicy. Restauracje w hotelach, centrach handlowych i centrum BSB służyć chińskiej, indyjskiej i europejskiej. Specjalności: • Daging Masak lada hitam (pikantna wołowina z fasolą ziemniaka). • Udang sambal Serai bersantan (krewetki z chili i mlekiem kokosowym). • Serondeng Padang (kurczaka smażone z czosnkiem, owinięte w liście Pandan). • Ambuyat (goo wykonane z ziemi sago rdzeń drzewa, zanurzane w sosie). • Kelupis (kleisty ryż na parze w liściach).
Klimat Klimatu Brunei jest gorąco i wilgotno. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2500 mm na wybrzeżu i ponad 4000 mm w dżungli-niewidzialne wzgórz wnętrza. Wysokiej wilgotności miesiącach październik, listopad i grudzień, kiedy średnia opadów wynosi ponad 300 mm, natomiast najbardziej suche są w lutym i marcu, kiedy średnia opadów wynosi około 130mm. Listopad ma najbardziej deszczowe dni, podczas gdy w lutym i marcu mają najmniej. Temperatury są zadziwiająco stała. Średnia dzienna wzloty waha się od 30 ° C w grudniu i styczniu do 32 ° C od kwietnia do sierpnia. Średnia noc niski pozostaje w jeszcze węższym zakresie od 22 ° C do 23 ° C, przez cały rok.
Waluta Ringgit Brunei (Malay) lub dolar Brunei (angielski, kod waluty: BND), został walucie Sułtanatu Brunei od 1967 roku. Zazwyczaj jest on zapisywany znak dolara $, lub alternatywnie B $ aby odróżnić go od innych walut dolar zdominowana, to dzieli się na 100 sen (Malay) lub centów (angielski). Dolar Brunei zarządzana jest wspólnie z Dolar singapurski w stosunku 1:1 przez Monetary Authority of Singapore (MAS). (Singapur jest jednym z głównych partnerów handlowych Brunei. )

Bandar Seri Begawan, Brunei Darussalam

Wtorek 26, Maj

Z wikipedii o Brunei Darussalam

Brunei (mal. Brunei, Brunei Darussalam), oficjalnie Państwo Brunei Darussalam (mal. Negara Brunei Darussalam) – państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.
Description above from the Wikipedia, licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.