Albania

Informacje, które mogą być przydatne dla Twojej podróży.

Miasta Albania  
Informacje o kraju kod państwowy: AL
kontynent: Europa
stolica: Tirana
języki: albański

Członkostwo w UE: nie
Członkostwo w NATO: tak

GSM: 900/1800
GPS: 41 00 N, 20 00 E
energia elektryczna: 220V/50Hz

jednostka monetarna:
lek albański: ALL
1ALL = 0.010 USD
1ALL = 0.008 EUR

kod telefonu: +355-4

Porady podróży i ostrzeżenia Albania
Turystyka Turystyka w Albanii charakteryzuje dziedzictwa archeologicznego odziedziczone greckich, rzymskich i osmańskich razy, plaże dziewiczej, wymagających pasma górskie, Cold War artefakty, tradycji niepowtarzalny, gościnność jednoznaczne, pyszne Dania kuchni tradycyjnej, a dzikie i specyficzną atmosferę wsi. Chociaż nadal słabo rozwinięte, turystyki odnotowano imponujący wzrost w ostatnich latach. Lonely Planet niedawno rankingu Albanii nie. 1 miejsce do odwiedzin w 2011 roku. Większość turystów składa się z Albańczyków, pochodzących z Albanii się, Kosowie i Macedonii, a granicą z Grecji i Włoch.
Edukacja System edukacji w Albanii świeckie. Analfabetyzm dla całej populacji, 9 lat i starszych, wynosi około 94%. Nauka podstawowa jest obowiązkowa (klasy 1-9), ale większość uczniów kontynuuje naukę przynajmniej do szkoły średniej (klasy 10-12). Studenci muszą pomyślnie przejść egzaminy ukończenia szkoły pod koniec 9 klasy i pod koniec klasy 12 w celu kontynuowania nauki. Istnieje około 5000, głównie publiczne, szkoły w całym kraju i Rok akademicki podzielony jest na dwa semestry. Rok szkolny rozpoczyna się we wrześniu a kończy pod koniec maja lub na początku czerwca.
Kultura Kultury Albania greckiej, rzymskiej, włoski, bizantyjskiej, tureckiej i słowiańskie wpływy. Art - Malarstwo był pod silnym wpływem sztuki bizantyjskiej między V i XV wieku, choć do końca wczesnego renesansu, pomiędzy XV i XVII wieku, włoski wpływ był bardzo silny. Malarstwo religijne obrazy powstały w połowie XVIII wieku i nadal często aż do XX wieku. Artystów XX wieku, jak Vangjush Mijo i Androniqi Zenge, wprowadził impresjonizm na zachód. Odhise Paskal, innego artysty XX wieku wykonane rzeźby albańskich bohaterami. Folklorystycznych sztuki obecnie obejmuje ubrania zdobione ornamentami ze srebra, kawałki drewna wykonane ręcznie do użytku domowego i dywany z wełny.
Kuchnia Kuchnia Albanii jest wyjątkowo wpływem kuchni tureckiej, greckiej i włoskiej. Każdy region w Albanii ma swój niepowtarzalny potraw. Kuchni albańskiej charakteryzuje się zastosowaniem różnych ziół śródziemnomorskich, takich jak majeranek, pieprz czarny, seledynowy, Basilico, Rosemary i gotowania mięsa i ryb. Oliwa z oliwek i masło jest także głównym składnikiem różnych potraw. W Albanii, mięso (jagnięcina, wieprzowina, krowy, króliki i kury) jest on używany intensywnie w różnych potraw w większości kraju. Specjały z owoców morza są także wspólne w obszarach przybrzeżnych, takich jak Durrës, Vlora, Szkodra, Lezhe i Sarandë. Warzywa są stosowane w niemal każdej potrawy. Zazwyczaj albańskich rolników rośnie każdego obecnego warzyw w regionie Morza Śródziemnego i sprzedają je na lokalnym rynku rolników. Warzywa są przyniósł świeże na Farmers Market wcześnie rano i rynek ten jest otwarty codziennie. Główny posiłek Albańczyków jest lunch, który składa się zazwyczaj z gjellë, główne danie powoli gotowane mięso i sałatka ze świeżych warzyw, takich jak pomidory, ogórki, papryka zielona i oliwkami. Sałatka jest ubrany z oliwą z oliwek, ocet i sól.
Język Albański (gjuha shqipe, wymawiane [ɟuha ʃcipɛ] lub shqip albański wymowa: [ʃcip]) jest indoeuropejskim językiem mówionym przez około 7, 6 milionów osób [1], głównie w Albanii i Kosowa, ale także w innych obszarach Bałkanów których nie ma ludności albańskiej, w tym zachodniej Macedonii, Czarnogóry i południowej południowej Serbii. Ponadto, głośniki albańskich można znaleźć gdzie indziej we Włoszech i Grecji wynikające z nowoczesnym diaspory, pochodzących z Bałkanów, które obejmuje również Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania, Turcja, Australia, Nowa Zelandia, Holandia, Singapur, Brazylia, Kanada i Stanach Zjednoczonych

Tirana, Albania

Sobota 22, Luty

Z wikipedii o Albania

Albania (Shqipëria, Republika Albanii – Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Graniczy z Grecją (282 km), Macedonią (151 km) oraz Kosowem (114 km) i Czarnogórą (173 km). Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km.

Albania jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Albania była potencjalnym kandydatem do Unii Europejskiej od stycznia 2003 i złożyła oficjalny wniosek 28 kwietnia 2009.

Albania posiada system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, jest to również finansowe centrum kraju. W stolicy mieszka ok. 895 tys. ludzi, natomiast cały kraj liczy 3, 2 mln mieszkańców. Reformy wolnego rynku otworzyły kraj na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza w rozwój energetyki i infrastruktury transportowej.
Description above from the Wikipedia, licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.
Rezerwuj hotel
Od:
Aż do:

Galeria zdjęć

Albania, Tirana